Skuteczne sposoby na wyjście z zadłużenia

Skuteczne sposoby na wyjście z zadłużenia

W kłopoty finansowe może wplątać się naprawdę każdy. Niekiedy wystarczy, że człowiek podejmie jedną złą decyzję, przez którą trafia w pułapkę zadłużenia i nie może się z niej wydostać. Rosnące należności mogą prowadzić do wielu negatywnych skutków, więc zdecydowanie nie warto zamiatać problemów pod dywan i stanąć im naprzeciw. Antywindykacja, upadłość konsumencka czy zwrot kosztów kredytu. Jak skutecznie wyjść z zadłużenia?

Dla kogo jest przeznaczona upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe dedykowane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Ma ono na celu całkowite lub częściowe umorzenie długów, czyli oddłużenie. Warto pamiętać, że wniosek o upadłość konsumencką zostanie przyjęty wyłącznie w przypadku niezawinionej niewypłacalności. Co to znaczy? Sąd rejonowy rozpatrujący prośbę może ją oddalić, między innymi, jeśli zadłużenie pojawiło się w wyniku rażącego niedbalstwa finansowego lub było ono jednym z powodów.

Po przyjęciu wniosku o upadłość konsumencką sąd ustala, które długi można umorzyć, zakłada plan spłaty, a także w równorzędny sposób zaspokaja roszczenia wierzycieli. Istotny jest fakt, że, mimo oddania całego majątku w ręce syndyka, zaległości są regulowane w możliwie najmniej inwazyjny sposób. Upadłość konsumencka prowadząca do oddłużenia gwarantuje spłatę długów bez dużego obciążenia, co ułatwia finansowe stanięcie na nogi.

Proces prowadzący do antywindykacji nie jest łatwy, a konsument musi liczyć się z kilkoma niedogodnościami. W większości przypadków jednak warto zdecydować się z pomocą specjalistów na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, aby pożegnać się z długami i od nowa budować swój budżet.

Zwrot kosztów kredytu przy wcześniejszej spłacie

Szeroka dostępność form kredytowania, a także rosnący konsumpcjonizm spowodowały, że wyraźna większość społeczeństwa korzysta z jakichś usług firm pożyczkowych czy banków. Ustawa o kredycie konsumenckim umożliwia odzyskanie części kosztów poniesionych na rzecz prowizji, składek ubezpieczeniowych czy kosztów administracyjnych w przypadku przedterminowej spłaty kredytu. Zdarza się, że kredytodawca obarcza klientów wysokimi kosztami za samo uruchomienie pożyczki, więc wszelkie odzyskane kwoty mogą pomóc w wyjściu z kłopotów finansowych.  Banki lub firmy pożyczkowe nie zawsze są skore do wypłacania należności swoim klientom, a jednocześnie nie każdy kredytobiorca potrafi odnaleźć się w gąszczu formalności. Warto wówczas skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

rzetelny-biznes.pl
Certyfikat Rzetelny-Biznes.pl