Lexitor wygrywa w TSUE

Lexitor jest niekwestionowanym liderem w dochodzeniu roszczeń na rzecz konsumentów w stosunku do banków. Swoją pozycję zawdzięcza w szczególności wyjątkowej aktywności procesowej w postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, czego dowodem są poniżej przedstawione sprawy.
 
Lexitor – TSUE sprawa C-472/23 (nowa)
 
Obecnie Lexitor kontynuując prokonsumencki kierunek swoich działań doprowadził do wszczęcia kolejnego postępowania przed TSUE w sprawie o sygn. C-472/23, która dotyczy uprawnień i roszczeń kredytobiorców z tytułu sankcji kredytu darmowego. Spodziewamy się, że jeszcze w bieżącym roku zapadnie kolejny korzystny dla nas wyrok, który zapewni jeszcze silniejszą ochronę prawną kredytobiorcom i wpłynie w znaczący sposób na wyniki finansowe Lexitor. Sankcja kredytu darmowego jest instytucją uregulowaną w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim. Oznacza ona, że w przypadku dopuszczenia się przez bank naruszeń w umowie o kredyt konsumencki, kredytobiorcy przysługuje prawo do odzyskania wszystkich uiszczonych odsetek i kosztów pozaodsetkowych (m.in. prowizji za udzielenie kredytu).

 

Lexitor – TSUE sprawa C-383/18

W dniu 11 września 2019 r. – po trwającym ponad rok postępowaniu sądowym, którego stroną była Lexitor Sp. z o.o. – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok w sprawie interpretacji przepisu art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim w zw. z art.16 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki oraz uchylającej dyrektywę Rady 87/102/EWG (Dz.U. 2008, L133, s. 66; sprostowania: Dz.U. 2009, L 207, s. 14; Dz.U. 2010, L199, s. 40; Dz.U. 2011, L 234, s. 46).

Przypominamy, że spór dotyczył tego, czy prowizja kredytowa oraz inne koszty kredytu powinny podlegać rozliczeniu i częściowemu zwrotowi na rzecz kredytobiorcy w sytuacji, gdy ten dokonał wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Instytucje finansowe stały na stanowisku, że prowizja kredytowa jako opłata nie mająca związku z okresem kredytowania nie powinna podlegać zwrotowi. Z naszej strony natomiast podnosiliśmy, że obowiązek obniżenia kosztów kredytu w związku z jego wcześniejszą spłatą – powinien obejmować również prowizję, która zwłaszcza w polskich realiach jest pobierana przez instytucje finansowe w wysokich kwotach, stanowiących nawet wielokrotność odsetek.

Trybunał Sprawiedliwości ostatecznie przyznał rację naszej Spółce poprzez przyjęcie poglądu, że:

„Artykuł 16 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki oraz uchylającej dyrektywę Rady 87/102/EWG należy interpretować w ten sposób, że prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta.”

Rozstrzygnięcie TSUE traktujemy jako duży sukces naszej Spółki, który potwierdza prawidłowość naszych dotychczasowych działań, a jednocześnie rozstrzygnięcie to powinno wywierać doniosłe skutki dla wszystkich konsumentów w Polsce, którzy dokonali spłaty kredytu konsumenckiego przed terminem.