Na łamach Dziennika Wschodniego pojawił się artykuł dotyczący działalności Lexitor Sp. z o.o. Poniżej zamieszczamy jego pełną treść.
Kim jest Lexitor?
Lexitor Sp. z o.o. jest spółką powstałą w 2017 r., której przedmiotem działalności jest dochodzenie roszczeń w stosunku do banków z tytułu uprawnień przysługujących konsumentom na podstawie zawartych kredytów konsumenckich i hipotecznych. W zasadzie można o niej mówić jako o kancelarii prawnej, ponieważ w jej strukturach znajduje się wyodrębniony dział prawny składający się z prawników, radców prawnych i adwokatów. Założycielami firmy są Wojciech Moraczewski (prezes zarządu) i Grzegorz Lis (wiceprezes zarządu), którzy wcześniej działali w branży dochodzenia roszczeń odszkodowawczych na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach. Kolejny współzałożyciel, Grzegorz Grygiel (wiceprezes zarządu), posiada wieloletnie doświadczenie menedżerskie w branży finansowej.
Ochrona praw kredytobiorców
Ochrona praw kredytobiorców jest dziedziną niezwykle istotną w systemie prawnym, jak i w praktyce, ponieważ banki od wielu lat dopuszczają się licznych praktyk naruszających interesy kredytobiorców. Zjawiskiem najbardziej znanym i głośnym w tym zakresie jest sprawa tzw. frankowiczów, którzy coraz odważniej dochodzą swoich roszczeń przeciwko bankom w postępowaniach sądowych. Szumne zapowiedzi kolejnych rządów o ustawowym uregulowaniu problemu kredytów frankowych spełzły ostatecznie na niczym. Z kolei zachęty banków i niektórych instytucji działających w interesie banków m.in. Związek Banków Polskich – do zawierania ugód z bankami nie przekonały kredytobiorców ze względu na ich niekorzystne warunki. Z całą pewnością, poważnym czynnikiem, który zdecydował o masowym dochodzeniu roszczeń przez frankowiczów było i jest orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu (TSUE), które ma charakter prokonsumencki.
Lexitor działając w branży ochrony praw konsumentów dostrzegł i wypełnił lukę w zakresie roszczeń, które przysługują kredytobiorcom wobec banków. Główną ich grupę stanowią roszczenia wobec banków, które w umowach kredyt konsumencki zawierają niedozwolone klauzule i naruszenia informacyjne. W takiej sytuacji w oparciu o art. 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, kredytobiorca po złożeniu stosownego oświadczenia staje się uprawniony do odzyskania wszelkich kosztów odsetkowych i pozaodsetkowych.
Lexitor w TSUE
Lexitor swoją działalność koncentruje głównie na kredytach konsumenckich mających swoje źródło w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Swoją popularność i sukces Lexitor zawdzięcza niezwykłej aktywności procesowej, która doprowadziła ją do uczestnictwa w procesach sądowych przed TSUE w Luksemburgu. W pierwszym postępowaniu sądowym przed TSUE w sprawie o sygn. C-383/18 w dniu 11 września 2019 r. zapadł korzystny dla Lexitor wyrok, który jednocześnie przełożył się na liczone w setkach milionów złotych korzyści dla wszystkich konsumentów spłacających swoje kredyty w sposób przedterminowy. TSUE orzekł bowiem, że prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta. Na tej podstawie banki zostały zobowiązane do zwrotu na rzecz konsumentów prowizji kredytowej w odpowiednio proporcjonalnej części. Warto przy tym podkreślić, że przed ww. wyrokiem TSUE banki kwestionowały swój obowiązek w tym zakresie, a zatem przez niemal osiem lat obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim stosowały nielegalną praktykę.
Lexitor kontynuując wytyczony przez siebie kierunek, który naturalnie przyczynia się do osiągania wymiernych korzyści finansowych także dla spółki, w związku z wielką skalą obsługiwanych klientów, doprowadziła do tego, że przed TSUE w Luksemburgu zawisła kolejna sprawa z jej udziałem o sygn. C-472/23. Jej podstawą jest pytanie skierowane przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, której zasadniczym elementem jest kwestia stosowanej przez banki praktyki w zakresie naliczania i obciążania kredytobiorców odsetkami od kwoty prowizji kredytowej. Co wywiera wpływ na wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu i jego całkowitego kosztu. Praktyka taka jest niedozwolona, zatem kredytobiorca po złożeniu stosownego oświadczenia uzyskuje nieprocentowany i darmowy kredyt na podstawie art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim (określany jako sankcja kredytu darmowego). W opinii zarządu Lexitor – biorąc pod uwagę prokonsumencki charakter wyroków wydawanych przez TSUE oraz konieczność zapewnienia wysokiego poziomu ochrony konsumentów wynikającego z dyrektyw unijnych, można spodziewać się jeszcze w tym roku wyroku TSUE z korzyścią dla kredytobiorców. Niezależnie od tego, polskie sądy już teraz dostrzegają nielegalne praktyki banków oraz wydają wyroki uwzględniające interes i roszczenia konsumentów.
Perspektywy rynku roszczeń konsumenckich
Lexitor jako uczestnik powyższego postępowania przed TSUE dostrzega duży potencjał tego rodzaju roszczeń, których wartość na polskim rynku kredytowym może być szacowana nawet w kwocie kilkuset miliardów złotych. W opinii Lexitor, nadto szerokie perspektywy wiązać należy również z dochodzeniem roszczeń z tytułu kredytów hipotecznych opartych o stawkę WIBOR, która m.in. ze względu na swój nietransparentny charakter i poważne braki informacyjne w treści umów kredytowych, już teraz jest kwestionowana i może być źródłem nowej fali pozwów ze strony kredytobiorców.